top of page

Zmęczenie psychiczne - jak sobie radzić

Jak się objawia zmęczenie psychiczne? Jakie są jego przyczyny? Jak sobie radzić ze zmęczeniem psychicznym?



ZMĘCZENIE PSYCHICZNE OBJAWY

Każdy człowiek bywa zmęczony – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W życiu każdego zdarzają się dni, kiedy nie ma na nic siły i ochoty, więc nawet najprostsza aktywność jest uważana za trudną i męczącą. Jednak właśnie przez taki stan rzeczy, często bardzo trudno bywa zauważyć zmęczenie psychiczne. Czym jest i jak się objawia?

Zmęczenie psychiczne to stan, w którym człowiek czuje się przemęczony – nie fizycznie, a właśnie psychicznie. Klasycznymi objawami takiego stanu rzeczy są:

  • Problemy ze snem – mimo zmęczenia uśnięcie jest bardzo trudne i zajmuje wiele godzin. Sen jest lekki, niespokojny i przerywany. Mogą pojawić się też koszmarny senne.

  • Brak motywacji do pracy – każdemu czasami po prostu nie chce się wykonywać jego obowiązków. Jeśli jednak jest to stan ciągły i długotrwały – najprawdopodobniej powodowany jest on właśnie przez zmęczenie psychiczne. Nie należy tego stanu mylić z lenistwem – to psychiczna blokada, która nie pozwala zająć się pracą.

  • Problemy z pamięcią – nawet osoby, które cieszyły się dotąd doskonałą pamięcią, mogą mieć problemy z zapamiętywaniem i przyswajaniem kolejnych, nowych informacji. Przemęczony mózg nie przechowuje wiadomości tak, jak powinien.

  • Problemy z emocjami – osoba zmęczona psychicznie może mieć problemy z utrzymaniem swoich nerwów na wodzy. Może być ciągle zirytowana, wybuchać bardzo szybko gniewem czy miewać nawet napady agresji. Z drugiej strony może być też wybuchać płaczem z błahych powodów.

  • Problemy z koncentracją – w przypadku zmęczenia psychicznego trudno jest się skupić na wykonaniu jednego zadania. Utrudniona jest nie tylko praca, ale też nauka i wszystkie czynności, które wymagają skupienia.

  • Problemy z podejmowaniem decyzji – w stanie psychicznego zmęczenia trudno jest podejmować decyzje. Nie tylko te bardzo poważne, ale też te zwyczajne, które trzeba podejmować w życiu codziennym.

Zmęczenie psychiczne przyczyny

Zmęczenie życiem codziennym ma wiele różnych przyczyn. Bywa, że jest spowodowane wpadnięciem w przygnębiającą rutynę dnia codziennego – gdy każdy dzień wygląda tak samo, każdy jest obciążony mnóstwem obowiązków i nie zapowiada się na jakieś zmiany na lepsze, łatwo jest poczuć zmęczenie natury nie tylko fizycznej, ale też psychicznej.

Do zmęczenia psychicznego przykłada się też stres – życie pod wpływem stresu nie jest zdrowe i odbija się zarówno na ciele, jak i psychice człowieka. Stres wypala człowieka od środka i powoduje wiele problemów – w tym także obciąża psychicznie, przez co coraz trudniej jest się zmotywować do działania. To zamknięte koło – nadmiar obowiązków powoduje stres, który sprawia, że zmęczony psychicznie człowiek coraz bardziej zaniedbuje te obowiązki, przez co stres narasta i powoduje jeszcze większe zmęczenie.

Na wystąpienie zmęczenia psychicznego mogą wpłynąć też zbyt duże, nierealistyczne wymagania, które stawiasz sobie sam lub inni stawiają przed Tobą, a Ty próbujesz je spełnić. Także perfekcjonizm może doprowadzić do zmęczenia psychicznego.

Możesz też zacząć odczuwać zmęczenie psychiczne z powodu nadmiaru bodźców i informacji, które docierają do Ciebie – Twój mózg będzie miał problem z przetworzeniem ich. Obciążające może być też także podejmowanie zbyt wielu ważnych i trudnych życiowych decyzji.

Warto zdawać sobie także sprawę z tego, że zmęczenie życiem a depresja to mogą, choć wcale nie muszą być różne kwestie. Zmęczenie życiem, zmęczenie psychiczne może występować samodzielnie. Jednak może być też objawem depresji, dlatego nigdy nie bagatelizuj tego stanu.

SPOSOBY NA ZMĘCZENIE PSYCHICZNE

Zmęczenie psychiczne to stan, z którym należy walczyć – wpływa on bardzo negatywnie na jakość życia i może doprowadzić do rozwinięcia się poważnych schorzeń – nawet depresji. Dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie ze zmęczeniem psychicznym.

Zadbaj o długość i jakość swojego snu. Jeśli czujesz się zmęczony i obciążony psychicznie, a przy tym mało sypiasz – spróbuj wydłużyć czas przeznaczony na sen. Zadbaj też o warunki swojego snu – tak, by Twój odpoczynek był maksymalnie komfortowy.

Pilnuj też odpowiedniej diety w swoim życiu. Zdrowe odżywianie pomoże zachować odpowiedni poziom energii organizmu. Nie bez znaczenia jest także rola aktywności fizycznej – ćwiczenia stymulują nie tylko Twoje ciało, ale też mózg.

To wszystko może zadbać o Twoje zdrowie i poprawić samopoczucie. Jednak problem zmęczenia psychicznego jest bardziej złożony. Dlatego tak dobrym pomysłem jest konsultacja psychologiczna, gdzie psycholog terapeuta może zdiagnozować problem, oraz wskazać ew drogi rozwiązania.

Psychoterapia może Ci też pomóc przewartościować priorytety w Twoim życiu i odzyskać w nim równowagę – często zmęczenie psychiczne bierze się z braku umiejętności ustalenia, co w życiu jest naprawdę ważne. To dzięki niej nauczysz się relaksować i walczyć ze stresem.

Psychoterapia pomoże Ci dojść do sedna problemu – odnaleźć przyczynę, która odpowiada za występowanie psychicznego zmęczenia. Jeśli już uda się ustalić przyczynę, razem z terapeutą rozpoczniecie pracę nad tym, by tę przyczynę wyeliminować w toku terapii.

Psychoterapia to proces złożony i długotrwały – nawet krótkoterminowa terapia trwa co najmniej kilka tygodni. Jednak jeśli się do niej przyłożysz, uda Ci się odzyskać energię i motywację do działania. Jeśli czujesz się zmęczony i coraz bardziej osuwasz się w zniechęcenie, nie czekaj. Zignorowane psychiczne zmęczenie nie zniknie, a może rozwinąć się w jeszcze bardziej poważne problemy. Samo w sobie również może być objawem poważniejszego i bardziej złożonego schorzenia – na przykład depresji.


Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/zmeczenie-psychiczne-jak-sobie-radzic/



0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page